Często zadawane
pytania

Opracowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu: MilkInvest

1. Zawarcie umowy

Sugerujemy założyć profil klienta w naszym wewnętrznym panelu. Jest to indywidualne konto, odrębne dla każdej osoby. W panelu udostępniamy naszym obecnym i przyszłym kupującym krowy wysokomleczne, które są możliwe do zarezerwowania. Proszę wybrać w tym celu zakładkę „ogłoszenia”. Podajemy ich podstawowe dane takie jak: rasa, data urodzenia, mleczność, wysokość czynszu dzierżawnego oraz cenę. Po zarezerwowaniu zwierzęcia i wypełnieniu danych osobowych do umowy (w zakładce „profil użytkownika”) niezwłocznie wysyłamy za pośrednictwem skrzynki e-mailowej umowę. Jeśli umowa zostanie zaakceptowana możemy rozpocząć współpracę.

Nie trzeba być rolnikiem, aby zakupić krowę wysokomleczną. Co więcej, nie wymaga się od inwestora, aby ten posiadał wiedzę lub doświadczenie rolnicze. Natomiast każdy podejmuje decyzję o udziale w rynku na podstawie zgromadzonych przez siebie danych i opinii swoich ekspertów.

Nie ma przeszkód, aby to osoba prawna nabyła, a następnie wydzierżawiła krowę wysokomleczną. Oferta jest zarówno dla osób fizycznych jak i dla osób prawnych.

Kupujący może zlecić nabycie, a następnie wydzierżawić jedną lub więcej krów. Ograniczeniem jest dostępność krów w panelu klienta, która jest z kolei uzależniona od miejsca, którym dysponujemy w naszych obiektach hodowlanych.

Wzory umów są dostępne na naszej stronie internetowej w stopce „umowy do pobrania”. Niemniej jednak umowy ostatecznie wysyłane do kupujących mogą się nieznacznie różnić od tych zamieszczonych na stronie. Jest to spowodowane w szczególności tym, że każdy kupujący rezerwuje różne krowy wysokomleczne przez panel klienta. Ponadto często wysyłamy dodatkowe umowy rezerwacyjne. Dlatego też warto zapoznać się wnikliwie już z właściwymi umowami wysłanymi do konkretnego kupującego.

Umowa rezerwacyjna jest wysyłana kupującym wtedy, gdy rozszerzamy naszą działalność o kolejny obiekt hodowlany. Precyzując, kiedy dostosowujemy go, aby spełniał wszelkie wymogi określone prawem lub jest on już dostosowany, ale jesteśmy w trakcie sprowadzania do niego nowych krów wysokomlecznych najpierw nawiązujemy współpracę w ramach umowy rezerwacyjnej. Podkreślamy, że to rozwiązanie jest to korzystne dla obu stron. Kupujący zyskuje pewność, że: zarezerwowane krowy w przyszłości staną się jego własnością oraz będzie co miesiąc otrzymywał na swój rachunek bankowy czynsz dzierżawny. Ponadto nie musi on przekazywać od razu pełnej kwoty na nabycie krów, ograniczając się jedynie do wpłacenia kaucji rezerwacyjnej. Z kolei dzięki wpłaconej kaucji otrzymujemy środki finansowe umożliwiające sfinalizowanie procesu nabycia zwierząt i zaplanowania etapu dotyczącego dostawy krów do naszej obory. W umowie rezerwacyjnej określamy precyzyjnie termin do kiedy jesteśmy zobowiązani zawrzeć z kupującym umowę zlecenia nabycia i dzierżawy krów wysokomlecznych i tym samym nawiązać z nim właściwą współpracę. Zaznaczamy, że kupujący ma świadomość na jakich warunkach odbywać się będzie owa współpraca, ponieważ do umowy rezerwacyjnej zawsze dołączamy wzór umowy zlecenia nabycia i dzierżawy krów wysokomlecznych, który uwzględnia m. in. wysokość przyszłego czynszu dzierżawnego.

Umowa ta określa warunki współpracy pomiędzy kupującym, a Milk Invest. Są w niej zawarte takie informacje jak: strony umowy, przedmiot umowy, okres na jaki została zawarta, wysokość i termin płatności czynszu dzierżawnego, cena nabycia krowy itd.

Tak, indywidualnie na skrzynkę mailową wskazaną przez osobę zainteresowaną udostępniamy dodatkowe informacje, w tym dokumenty dotyczące hodowli krów wysokomlecznych.

Co do zasady umowa dzierżawy zakłada współpracę przez cały okres na jaki została zawarta. Oczywiście przestrzegamy praw kupującego do wcześniejszego rozwiązania umowy na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Umowy zawierane są w formie dokumentowej. Kupujący otrzymuje umowę na wskazaną przez siebie skrzynkę e-mailową, aby mógł zapoznać się z jej warunkami. Aby umowa została zawarta Kupujący powinien przesłać skan lub zdjęcia podpisanej umowy, tj. wszystkich jej stron wraz z załącznikami. Następnie umowę podpisaną przez Milk Invest (tj. przez osobę uprawnioną do reprezentacji Spółki) przesyłamy do kupującego.

Jak najbardziej jesteśmy otwarci na tego typu współpracę. Zachęcamy do skontaktowania się z nami w tej sprawie. Niemniej jednak zastrzegamy sobie prawo do odmowy współpracy, jeśli krowy nie spełniania przyjętych przez nas norm dotyczących m.in. wieku oraz wydajności mlecznej.

2. Prawo własności

Wszystkie informacje, w tym numery identyfikacyjne zwierząt są zawarte w panelu klienta. Staramy się wprowadzać je na bieżąco.

Kupujący (Cedenci) mają pełne prawo do dokonania cesji. Po przelaniu praw i po poinformowaniu Milk Invest o dokonaniu cesji czynsz dzierżawny będzie przekazywany Cesjonariuszowi.

3. Nabycie i cena krów wysokomlecznych​

Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi hodowcami europejskimi, zwłaszcza duńskimi i czeskimi. Interesują nas wyłącznie krowy wysokomleczne, najlepiej rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Interesują nas wyłącznie krowy z wysoką wydajnością mleczną. Każda krowa jest przebadana pod kątem wydajności. Im krowa daje więcej pożytków w postaci mleka, tym cena jest wyższa. Niemniej jednak zakup zwraca się w trakcie dzierżawy z zyskiem. Ponadto im wyższa mleczność danej krowy tym bardziej jesteśmy skłonni zaproponować wyższy miesięczny czynsz dzierżawny niż zazwyczaj. Decydującym czynnikiem jest więc to ile mleka daje krowa.

Po wygaśnięciu umowy równowartość ceny nabycia krowy wysokomlecznej jest przekazywana Inwestorowi.

4. Hodowla krów wysokomlecznych

Wszelkie koszty, w tym: nabycia, transportu, paszy, usług weterynaryjnych, ubezpieczenia, personelu, utrzymania obiektów hodowlanych ponosi Milk Invest.

Prawo do pożytków, w tym do mleka i cieląt zachowuje Milk Invest.

Tak krowy są ubezpieczone od padnięcia w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń S.A. Ubezpieczyciel pokrywa ok. 90% wartości (ceny) zwierzęcia. Ostateczna wysokość odszkodowania zależy od konkretnego przypadku.

Kupujący jest o tym fakcie niezwłocznie informowany. W takim przypadku Milk Invest nabędzie na rzecz kupującego inną krowę wysokomleczną ze środków wypłaconych przez Zakład Ubezpieczeń. Ewentualną różnicę pomiędzy wypłaconym odszkodowaniem, a ceną krowy pokrywa Milk Invest. Kupujący ma również prawo do zażądania, aby wypłacone odszkodowanie zostało mu przekazane w całości. Wtedy umowa w części dotyczącej krowy, która padła wygasa.

Każda krowa musi mieć nadany numer identyfikacyjny zwierzęcia. Po nadaniu oznaczenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa numer ten wprowadzamy do panelu klienta. Każda krowa w panelu ma założony odrębny rekord i jest przypisana konkretnemu kupującemu.

Wszelkie formalności, w tym dokonywanie wpisów, rejestracja stada i krów, uzyskiwanie zaświadczeń jest obowiązkiem Milk Invest.

5.Czynsz dzierżawy

Wysokość czynszu dzierżawnego jest zależna od parametrów i indywidualnych cech krowy (wieku, rasy, mleczności itd.) Konkretne stawki są umieszczone w panelu klienta.

Za pierwszy dzień dzierżawy uznaje się dzień dostarczenia krów wysokomlecznych do Milk Invest. Konkretna data jest uzależniona od terminu nabycia i dostawy zwierząt do obiektu hodowlanego. Czynsz dzierżawny jest przekazywany co miesiąc, na rachunek bankowy kupującego, począwszy od pierwszego pełnego (kalendarzowego) miesiąca dzierżawy. Wraz z pierwszym wypłacanym czynszem Milk Invest wypłaca czynsz za pierwszy niepełny miesiąc dzierżawy. Przykładowo, jeśli okres dzierżawy rozpoczyna się w dniu 10 stycznia 2022 r., to pierwszy czynsz dzierżawny zostanie wypłacony do 25 lutego 2022 r. Płatność będzie obejmowała dzierżawę w lutym oraz proporcjonalnie w styczniu.

Kupujący ma prawo zmienić numer rachunku bankowego, który widnieje w umowie, informując Milk Invest o tym fakcie. Każdy kolejny czynsz dzierżawny będzie przekazywany na nowe konto wskazane przez kupującego.

6. Obowiązki podatkowe

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega ustanowienie dzierżawy. Podlega natomiast sprzedaż tego prawa majątkowego.

Uproszczając, z z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wynika obowiązek zapłaty podatku. Dysponujemy odpowiedzą Krajowej Informacji Skarbowej w tym zakresie: „Od 1 stycznia 2022 r. dochody osiągane przez podatników ze źródła najem/dzierżawa będą, co do zasady, opodatkowane wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym”.

7. Obiekty handlowe

W panelu klienta udostępniliśmy obraz z kamer z naszych obiektów hodowlanych. W chwili obecnej monitoringiem zostały objęte obiekty w Bielicy i Przełęku. Łącznie zamontowaliśmy w nich 6 kamer ulokowanych w kluczowych miejscach, (m. in. przy dojarkach oraz w oborze). Wystarczy wejść w zakładkę: „live streaming Bielica” lub „live streaming Przełęk” i połączyć się z wybraną kamerą. Zamierzamy rozwijać ten system, aby każdy kupujący mógł w dowolnej, wybranej przez siebie chwili doglądać swoje zwierzęta oraz kontrolować warunki hodowlane.

Nasi obecni i przyszli kupujący mają możliwość przyjazdu do naszych obiektów hodowlanych i zapoznania się z warunkami panującymi w oborach. Mogą osobiście ocenić dobrostan hodowanych przez nas krów wysokomlecznych. W tym celu zachęcamy do kontaktu, aby ustalić dogodny dla Państwa termin. Udzielimy też wskazówek jak dojechać do naszego obiektu i oprowadzimy Państwa po naszej hodowli.

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie?

Przepraszamy nasza strona nie działa na tabletach 😣